PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Vendredi 31.05.2024
Recherche
  Centre de recherche
Indice de la République Tcheque
INFOS DE BASE
  Infos de base sur la Tchéquie
Le meilleur de la Tchéquie
Régions en Tchéquie
Régions touristiques
Turistické oblasti
Villes et municipalités
Eurorégions
Microrégions et associations
Régions pittoresques
ACTUALITÉS ET ACTIVITÉS
  Actualités et nouvelles
Databanque des activités
Activités folkloriques et festivals
Activités touristiques
PRAGUE - COEUR D´EUROPE
  La ville de PRAGUE
Centres d´accueil de Prague
Calendrier d´activités a Prague
Thermalisme
  Stations balnéaires
Assurance-maladie
Tourisme de congres
  Expositions et parcs des expositions
Centres de congres
Organisation des expositions et promotion
Congres et conférences
Foires et expositions
Tourisme et loisir
  Centres d´accueil
Culture et divertissement
Monuments de l´UNESCO
Monuments et architecture
Monuments ecclesiastiques
Châteaux-forts et châteaux
Vacances actives
Tourisme pédestre
Agrotourisme
Cyclotourisme
Aquatourisme et sports
Tourisme du vin
Sport et relaxation
Club des touristes tcheques
Agences de voyages
Folklore et Traditions
  Folklorní sdružení
Ensembles folkloriques
Festivals folkloriques
Traditions folkloriques et coutumes
Métiers traditionels et produits
Nature et sa protection
  Biosférická rezervace UNESCO
Sites classés
Přírodni zajímavosti
Grottes et abysses
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Sentiers touristiques
Hébergement et alimentation
  Terrain de camping, campement
Hotels, Pensions
Chaty a chalupy
Résidences de vacances
Autre hébergement
Restaurants
Příjemné posezení
Specialités gastronomiques
Commerce et services
  Services pour automobilistes
Centres d´achats
PROMOTION DE L´ENTREPRISE
  Occasions d´investissement
Secteur financier et l´assurance
Immobiliers a vendre
Production industrielle
Production alimentaire
Království perníku

Čas se nedá zastavit

Rok 2004 je pro Asociaci turistických informačních center ČR rokem velmi významným - uplyne 10 let od chvíle, kdy se završilo několikaměsíční úsilí a v říjnu 1994 se mohli po dlouhých přípravách sejít zástupci turistických informačních center, kteří měli zájem sdružit se v asociaci, jež by hájila jejich zájmy.
Následující řádky jsou vzpomínkou, malým průřezem života asociace během prvního desetiletí činnosti. Jsem jednou z těch, kteří měli možnost být u jejího zrodu. Na ustavujícím členském fóru jsem byla zvolena do celostátní rady za tehdejší Středočeský kraj a od té doby byl můj život s asociací dost spjat. Několik let jsem v radě pracovala, protože, jak už to tak bývá, o starosti nikdo nestojí, každý jich měl v práci dost, takže každé následující volební období mi zástupci turistických informačních center ze Středočeského kraje dali důvěru, abych opět pokračovala v načaté práci. V roce 1998 jsem z funkce členky rady rezignovala, protože jsem nastoupila pracovat do sekretariátu asociace.
Vzpomínám na první jednání rady po jejím vzniku. Tlusté složky s připravenými podklady pro jednání, které pilně psala, rozmnožovala a posílala Jaroslava Polanská, vzpomínám na to, jak sama vláčela na jednání stohy papírů, na veletrhy výzdobu, propagační materiály. To se nedá zapomenout, protože jsem vše převzala po ní. Když říkám vše, tak vše.
První jednání rady se konala vždy v Praze, v domě odborových svazů, protože prezident naší asociace tam měl kancelář, ale ne coby prezident asociace, ale předseda jednoho z odborových svazů. Několikrát jsme zavítali i do kanceláře ředitele Pražské informační služby, protože její ředitel byl naším viceprezidentem. Že jednání probíhala celý den, na to jsme si zvykli. Chtěli jsme toho zvládnout co nejvíce pro své členy, protože turistická informační centra byla tehdy doslova v plenkách.
Najednou jsme si uvědomili, že není dobré mít stále jednání jen v Praze, i když z hlediska dopravních možností to bylo pro členy rady snadno dostupné. Jednoho krásného dne přišlo rozhodnutí, že se budou jednání rady (tehdy se konala pravidelně každý měsíc) konat v místě, odkud pochází zástupce rady za jednotlivý kraj a že zároveň při této příležitosti navštívíme některá turistická informační centra. Stalo se. Jak ukázal čas, bylo to dobré rozhodnutí. Měli jsme možnost poznat, že turistická informační centra doslova zápasí s těmi nejjednoduššími věcmi. Dnes jsou internet a e-mailová pošta naprosto běžnou záležitostí. Když jsme začínali, mělo přístup na internet a přístup k vlastní e-mailové poště jen pět turistických informačních center. K tomu by se s přihmouřením oka dalo přičíst dalších sedm, jejichž pracovnice si čas od času seběhly na městský úřad, kde si z úřední pošty vybraly to, co mělo patřit jim.

Samozřejmě že jsme se nevyhnuli některým chybám, ale takový je už život. I tady platilo heslo, že kdo nic nedělá, nic nezkazí. Vše bylo rozříkáno, zhodnoceno, poučili jsme se a není už třeba se k tomu vracet. Podstatnější je budoucnost.
Za deset let činnosti se dá udělat opravdu hodně práce. A také jsme ji všichni společně udělali. Kdo by si nepřál jít dopředu stále rychleji a rychleji. Přání je jedna věc a skutečnost věc druhá. Kdyby se bývala od začátku psala kronika asociace, tak by se v ní musela objevit jména lidí, kteří pro asociaci žili a žijí, mnozí z nich dodnes, po celých deset let.
Vzhledem k tomu, že jsem v asociaci pracovala několik let, dovolím si na některé z nich zavzpomínat. A nejde jen o ty z nás, kteří pracovali v radě asociace, protože získali důvěru svých partnerů z jiných turistických informačních center, jde i o pracovnice (ty převážně) a pracovníky v "íčkách", z nichž mnozí dělají tuto činnost, protože je práce baví, není jim klasickým povoláním, ale doslova koníčkem. Nemohu zde vyjmenovávat všechny, byl by to dlouhý seznam. Snad se ti, kteří se zde nenajdou, neurazí.
Tak alespoň někteří (z důvodů rozličných názvů TIC neuvádím jejich přesné znění, tak snad dotyční prominou): Marie Talafantová (ICC Náchod), Simona Sládková (TIC Prácheň, nyní IC Strakonice), Oldřich Kuchař (IC Kroměříž), Blanka Brýdlová (IC Litomyšl), Jiří Kučírek (IC Ústí nad Labem), Milena Vobrová (IC Železná Ruda), Iva Králová (IC Boží Dar), Dagmar Kremzerová (MIC Ostrava), Ivanka Špundová (IC Kraslice), Štěpánka Radostná (IC DT SERVICE Praha), Marcel Goetz (IC České Budějovice), David Durczok (IC Český Těšín), Miroslav Horák (IC Nový Bor), Jana Vítková a Zdeněk Přibyl (IC Prachtice), Františka Dalecká (IC Velké Karlovice). Samozřejmě nesmím zapomenout na Miroslava Foltýna (IC Klášterec nad Ohří) a Luďka Šorma (nyní ředitel asociačního sekretariátu).
Uf, seznam se mi nějak rozrostl. Alespoň je vidět, kolik obětavých lidí pro asociaci s velkým nadšením pracovalo.
I když jsem v sekretariátu asociace skončila pracovat k 31. 12. 2002, jsem s ní stále spojena prostřednictvím tvorby asociačního Zpravodaje a občasnými příspěvky na internetových stránkách asociace. Tento příspěvek budiž jedním z důkazů.

Naděžda Jahodová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 04.01.2004 v 12:30 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA